Antygona streszczenie szczegółowe polski na 5
Aby ułatwić wyszukiwanie, lektury zostały przyporządkowane zarówno epokom literackim, jak i ich autorom.. Oprócz mieszkańców Bronowic na weselu goszczą krakowianie: pani Rydlowa, poeta Kazimierz Tetmajer, Dziennikarz.Okazuje się, że wciąż trudno jest się porozumieć mieszkańcom wsi i miasta.Antygona (gr.. .Zapoznaj się z naszymi propozycjami wypracowań z różnych przedmiotów i zwróć uwagę na to, że te najbardziej interesujące możesz dodawać do swojej listy ulubionych prac.. Poecie Rycerz - Rycerz to Zawisza Czarny.. Kreon spotyka się z Radą Starców.. Za każde przewinienie były surowo karane.. Streszczenie "Antygony".. autor: Henryk Sienkiewicz.. Z Kreonem rozmawia Hajmon, próbując przekonać go do rezygnacji z wprowadzonego zakazu.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona.. Dziewczyna przyznaje się do winy.. Ἀντιγόνη Antigónē, łac. Antigone) - w mitologii greckiej królewna tebańska.. Wyruszyli w tamtym kierunku.. Mówi o konieczności utrzymania przez niego władzy oraz uzasadnia swoją decyzję o pozostawieniu ciała Polinejkesa na pastwę dzikich zwierząt i ptaków.Kordian ma piętnaście lat.. Kreon nie mógł uwierzyć, że to była Antygona i zadał jej pytanie, czy znała prawo, aby być pewnym jej winy./ Język polski.. Daje Dziennikarzowi kaduceusz, błazeńską laskę, ale Dziennikarz nie docenia tego, nie uważa, aby były szanse na poprawienie losów Polski..

''Antygona'': streszczenie szczegółowe utworu.

Tymczasem Makbet zostaje koronowany na króla.Antygona (siostra Eteoklesa i Polinejkesa) żali się swojej młodszej siostrze Ismenie z powodu nieszczęść, jakie spadają na ich ród.. Nie kryje żalu i bólu.. Strażnik przyłapuje Antygonę na gorącym uczynku i przyprowadza ją do Kreona.. By temu zapobiec, planuje wraz z siostrą pogrzebać ciało.. Akcja tragedii ma miejsce przed pałacem królewskim w Tebach.. Streszczenie szczegółowe ''Antygony'' pozwoli na dokładne odtworzenie przebiegu fabuły tragedii, wraz ze wszystkimi jej najistotniejszymi .„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 5, opracowanie i streszczenie lektury.. Rzecz rozpoczyna się o świcie, tuż po odejściu wojsk nieprzyjaciela od bram miasta.Plotka głosi, że to streszczenie jest dokładniejsze niż książka.. Polska pod zaborami.. Mit o Antygonie (w wersji Sofoklesa.. Synowie królewscy w obawie o swoje życie postanawiają uciec z kraju, Malkolm do Anglii, Donalbein do Szkocji.. Była siostrą Ismeny, Polinika i Eteoklesa.. Poeta opiera się.4.. Po tragicznej śmierci braci, Eteoklesa i Polinejkesa, postanowiła wbrew zakazowi króla pochować zwłoki Polinejkesa, który uważany za zdrajcę ojczyzny na mocy królewskiego rozporządzenia miał zostać wyrzucony na pożarcie sępom i psom.„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 3, opracowanie i streszczenie lektury..

Streszczenie szczegółowe Prologos.

Cierpi na „chorobę wieku", która objawia się melancholią, smutkiem, poczuciem bezsensu życia.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Streszczenie krótkie.. Pochodziła z tebańskiego rodu Labdakidów.Uchodziła za córkę króla Teb, Edypa i Jokasty (jego żony i matki).. Za źle posłane łóżko czy źle umyty kubek zamykano je w bunkrach, gdzie przebywały obok wcześniej zmarłych współwięźniarek .Latarnik - Latarnik - streszczenie.. Antygona, tytułowa postać z dramatu Sofoklesa, zrodziła się z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. Odznaczenia miał za odwagę i udział w .„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 2, opracowanie i streszczenie lektury.. Ojciec z przerażeniem spojrzał na syna, a ten popatrzywszy na niego pogardliwie, sięgnął po miecz i przebił się nim:Sofokles - Antygona - streszczenie szczegółowe - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.. Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby.. Był to mający ponad 70 lat Polak, a na zasadnicze pytanie, czy posiada jakieś dowody uczciwej państwowej służby, stary wyciągnął swoje krzyże i odznaczenia oraz list potwierdzający jego udział w bitwie o Stany Zjednoczone.. Antygona wzbudza naszą litość, ale nie tylko ona jest ofiarą tegoż dramatu.„Antygona" - streszczenie szczegółowe „Ja, miłościwa pani, byłem przy tym, ..

Zobacz szczegółowe streszczenie najwybitniejszego dzieła Bolesława Prusa - Lalki.

W podkrakowskich Bronowicach, w domu Włodzimierza Tetmajera odbywa się wesele krakowskiego poety Lucjana Rydla i chłopki, Jadwigi Mikołajczykówny.. Opowiedział o tym, jak złapał Antygonę na gorącym uczynku, gdy grzebała i opłakiwała brata podczas zamieci, nie kryjąc się wcale.. Kordiana nic nie cieszy, zajmuje się czytaniem romansów i przebywa na łonie natury.. Opowiedział o tym, jak złapał Antygonę na gorącym uczynku, gdy grzebała i opłakiwała brata podczas zamieci, nie kryjąc się wcale.. Oprócz utworów, zostały opracowane epoki literackie oraz biografie każdego z autorów, którego teksty zostały omówione w serwisie.Medaliony - Medaliony - streszczenie.. Chce skłonić Poetę do działania, zmusić do aktywności.. Akt kończy się próbą samobójczą Kordiana, który strzela sobie w .„Antygona" - streszczenie szczegółowe Czas i miejsca akcji w „Antygonie" Antygona - charakterystyka szczegółowa „Antygona" jako tragedia antyczna Pochodzenie i rozwój dramatu antycznego Motywy literackie w „Antygonie" Sofoklesa Streszczenie „Antygony" w pigułce Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr greckiPodstawowe informacje o bohaterce.. Wie, że działała wbrew rozkazowi władcy, ale zemsty bogów obawiała się bardziej niż zemsty człowieka.Kulturalna Polska / Streszczenia i ..

(2/3) Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanieWesele - streszczenie.

Dziewczyna przyznaje się do winy: „Jam to spełniła, zaprzeczać nie myślę.". Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Antygona .. Antygona ponownie utyskuje na swoją nieszczęsną dolę.. Twierdzi, że według prawa bogów dusza niepogrzebanego zmarłego nigdy nie zazna spokoju, a zwłoki na pewno zostaną zhańbione.. Towarzyszyła oślepionemu ojcu - Edypowi - w czasie jego wygnania z Teb, gdy wiódł .Ania opisuje wydarzenia, które popchnęły Antygonę do złamania prawa i konsekwencje, jakie musieli ponieść bohaterowie tragedii w związku z czynem bohaterki.. Jeżeli pogrzebie ciało brata narazi się na gniew Kreona, ale jeżeli tego nie zrobi, kara będzie bardziej surowa - wymierzą ją rozgniewani bogowie.. Pamiętaj, że jeśli nie widzisz interesującego Cię tematu wypracowania, to możesz skorzystać z powyższej wyszukiwarki treści.. Decyzja ta ściąga na nich podejrzenie o zabicie króla.. Na dodatek jest nieszczęśliwie zakochany w Laurze.. Powrócił on tylko dlatego, bo to on znalazł winną.. Ismena próbuje wziąć część winy na siebie, lecz Antygona nie zgadza się na to.. W grocie, na muślinowej chuście wisiała dziewczyna, a Hajmon obejmował jej martwe ciało.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. Serwis zawiera kompletne omówienie lektury.Streszczenie Antygony - dramatu antycznego Sofoklesa.. Odchodzi z tego świata jako niespełniona kobieta - nie dane jej było zostać matką, tulić swoich „dziatek .antygona - streszczenie szczegÓŁowe - streszczaj siĘ z naukĄ admin, ndz., 04/20/2008 - 17:09 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstówAntygoną.. Kreon nie mógł uwierzyć, że to była Antygona i zadał jej pytanie, czy znała prawo, aby być pewnym .Makbet tłumaczy, że strażnicy okazali się zdrajcami, a on z rozpaczy i wściekłości dokonał na nich samosądu.. poleca 89 % .. Powrócił on tylko dlatego, bo to on znalazł winną.. Z miłości do brata chce go pogrzebać mimo zakazu Kreona..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt