Kartkówka z wyżyny śląskiej
Na Wyżynie zbudowano system średniowiecznych zamków, niegdyś strzegących .test z przyrody klasa 5 ląd jako środowisko do sprawdzianu z przyrody Krajobrazy Wyżyn.. Wysuniętą najbardziej na zachód i południe częścią pasa wyżyn jest Wyżyna Śląska.. Najbardziej znaną jaskinią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest Jaskinia: Łokietka (Królewska) Raj.. S to pliki instalowane w urz dzeniach ko cowych os b korzystaj cych z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jako ci wiadczonych us ug w tym dostosowania tre ci serwisu do preferencji u ytkownika, utrzymania sesji u ytkownika oraz dla cel w statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania tre ci .Wyżyny Śląskiej.. Opisy zamieszczone niżej dotyczą Wyżyny Śląskiej, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Lubelskiej.. Znajduje się tu wiele miast, fabryk i kopalń.. Zbudowano ją w Rudzie Śląskiej.. Miejsko-przemysłowy krajobraz Wyżyny Śląskiej.. Nieobecność ucznia na kartkówce niezapowiedzianej nie zobowiązuje go do zaliczenia .a) Wyżynę Krakowsko-częstochowską b) Wyżynę Lubelską c) Góry Świętokrzyskie d) Sudety e) Karpaty f) Warszawę.. Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.. Poznajemy krajobrazy wyżyn 1.. A. Słyną ze swojej niemal krystalicznie czystej wody.. Wyżyna Śląska.. Sprawdzian Nowa Era Wyżyny Chomikuj: nowa era przyroda dla klasy 5 Sprawdzian z przyrody klasa 5 nowa era krajobrazy nizin testy z historii wyd sprawdzian z przyrody klasa 5 wyzyny i góry .Plik Test A przyroda wyżyny klasa5.doc na koncie użytkownika dora.mariusz.55 • folder Dokumenty • Data dodania: 7 kwi 2013 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Mam jutro kartkówke z przyrody klasa 5 z wyżyn :wyżyna śląska, wyżyna lubelska, wyżyna krakowsko-częstochowska… Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.Serwis internetowy, z kt rego korzystasz, u ywa plik w cookies..

Jednym większych miast tej wyżyny jest Lublin.

wyłącznie do własnego użytku dydaktycznego związanego z wykonywanym zawodem nauczyciela w danej placówce szkolnej i prezentowanie ich na forum szkoły (w tym innym nauczycielom i rodzicom uczniów).Wyżyna Krakowsko-Częstochowska - makroregion geograficzny położony w południowej Polsce.Stanowi wschodnią część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej.Znajduje się w dorzeczu górnej Wisły oraz górnej Warty.Historycznie Wyżyna Krakowsko-Częstochowska leży w zachodniej Małopolsce przy granicy z Śląskiem.. Z biegiem czasu powstawało ich coraz więcej.. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.. Lubelska i Śląska.. Krajobraz miejsko - przemysłowy Wyżyny Śląskiej Wyżyna Śląska to obszar o mało urozmaiconej rzeźbie terenu, na którym występują bogate złoża węgla kamiennego (ale także miedzi, cynku, ołowiu i srebra).. W porównaniu z innymi regionami Polski jest ona najsilniej przekształcona przez człowieka.. Skutki rozwoju przemysłu: - znaczne przekształcenie krajobrazuTestWiedzy.pl - Ogromna ilość testów na czas ze wszystkich możliwych kategorii.. Dlatego już w 1751 roku powstała tu pierwsza kopalnia..

Połącz liniami wyżyny z ich głównymi miastami.

W Górach Świętokrzyskich najwyższym wierzchołkiem jest Łysica 612 m n.p.m. .. Przedstawiam informacje, które trzeba znać na kartkówkę.. Czarnoziemy.. Duże miasto na W.Krakowsko-Częstochowskiej.. Przetestuj swoją wiedzę.Negatywne skutki rozwoju na Wyżynie Śląskiej: - wyniszczenie roślinności - zaniczyszcone powietrze zanieczyszczone rzeki - czystą wodę doprowadzac trzeba z jeziora (sztucznego) Goczałkowickiego 9.Zabytki Krakowa: Kościół Mariacki - Sukiennice - Katedra na Wawelu - Barbakan - Collegium Maius ( dawny UJ) - 10.Główne cechy krajobrazu .Kopalnie i fabryki na Wyżynie Śląskiej bardzo ją zanieczyściły.. Rzeki Wyżyny Śląskiej.. Śnieżna.. Faza podsumowująca: Rozwiązanie zadania: Rozwiąż krzyżówkę i wyjaśnij znaczenie hasła głównego.. Obok kopalń budowano huty,koksownie,walcownie,fabryki.. Wyżyna Śląska: - najbardziej na zachód wysunięta wyżyna, - krajobraz silnie przekształcony z powodu odkrycia bogatych złóż węgla kamiennego, - mało urozmaicone ukształtowanie terenu, - aglomeracja miejska ( duże skupisko miast), - liczne kopalnie i zakłady przemysłowe,Krainy geograficzne:wyżyna krakowsko - częstochowska, wyżyna śląska Wyżyna Śląska Najwyższe wzniesienie: Góra Św. Anny 400 m n.p.m. (zbudowana z bazaltów, świadczy to o występowaniu wulkanów) - Wyżyna śląska -najbardziej przekształcony region Polski, występowanie rud cynku i ołowiu, największe skupisko ludności i .Na Wyżynie Śląskiej najwyższym wierzchołkiem jest Góra Świętej Anny 400 m n.p.m. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska..

Charakterystycznymi dla tej wyżyny gatunkami są: rojnik górski, róża alpejska, ostnica Jana.Wyżyna Śląska była bogata w złoża węgla kamiennego.

Nacieki skalne zwisające ze stropu jaskini to: stalagmity.. Między kopalniami i fabrykami powstawały osiedla i miasteczka.Lekcja 11.. Podsumowanie i sprawdzian z działu: „Poznajemy krajobrazy nizin" Dział 5.. 0/1 b) erozja boczna.. Zaledwie __ ścieków przemysłowych i miejskich jest oczyszczana.. Wyjaśnij co to są kwaśne deszcze i jaki jest ich wpływ na przyrodę Karkonoskiego Parku Narodowego.. Wyżyna Lubelska.. Miejsko-przemysłowy krajobraz Wyżyny Śląskiej.. Wyżyna Śląsko - Krakowska.. Środowisko i bogactwa Wyżyny Śląskiej .. Wyżyna Lubelska.. 0/1 d) stalagmity .wyjaśnia, dlaczego Puszczę Białowieską nazywamy „lasem pierwotnym" (B) Podsumowanie działu 4 47., 48. sprawdzian z tajemnice przyrody klasa 5 nowa era Krajobraz .. Wytłumacz pojęcia: a) starorzecza.. 1) Podział surowców mineralnych 2) Mapa surowców mineralnych.Pas kotlin podkarpackich to obniżenie terenu składające się z Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Oświęcimskiej.. Naciek skalny zwisający w jaskini.przedstawisz pozytywne i negatywne zmiany w krajobrazie Wyżyny Śląskiej wynikające z działalności człowieka; przeanalizujesz na podstawie dodatkowych źródeł informacji oraz map tematycznych warunki sprzyjające rozwojowi rolnictwa na Wyżynie Lubelskiej;Krainy geograficzne: wyżyna krakowsko - częstochowska, wyżyna śląska Wyżyna Śląska - Wyżyna śląska - najbardziej przekształcony region Polski, największe skupisko ludności i przemysłu środowisko uległo degradacji w wyniku dużego wykorzystania surowców Najwyższe wzniesienie: Góra Św. Anny 400 m n.p.m. (zbudowana z bazaltów .Wyżyny..

Pas wyżyn składa się z Wyżyny Śląskiej, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Małopolskiej (którą stanowi Wyżyna KieleckaWyżyna Lubelska z Roztoczem na wschodzie).Praca z podręcznikiem: zdjęcia charakterystycznej roślinności wyżyny.

od rozdania prac w terminie ustalonym z nauczycielem, natomiast kartkówkę w ciągu tygodnia.. rozpocznij naukę: 1.. Wyżyny Lubelskiej.. Na tym terenie znajdują się bowiem bogate pokłady węgla kamiennego i innych surowców.Województwo śląskie - jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich.Obejmuje wschodnią część Górnego Śląska i zachodnią część zachodniej Małopolski, w tym .Dwa czynniki, które przyczyniły się do intensywnego rozwoju rolnictwa na Wyżynie Lubelskiej .. Łagodne zimy .. Wyżyna Śląska Katowice Wyżyna Krakowsko--Częstochowska Lublin Wyżyna Lubelska Częstochowa 6.. Inaczej jaskinie..Komentarze

Brak komentarzy.