Charakterystyka chłopów i inteligencji na podstawie wesela
Głównym problemem jest to, że dzieląca do tej pory chłopstwo i inteligencję przepaść majątkowa, czy kulturowa ma zniknąć na tę krótką chwilę wesela.Wśród inteligencji zaproszonej na wesele w Bronowicach możemy zaobserwować szereg postaw wobec chłopstwa, od absolutnego zachwytu po odrazę.. Pisarz nie podaje precyzyjnej daty rozgrywających się wydarzeń, można się jej domyślić na podstawie lektury.Chłopi są niedojrzali politycznie, niesamodzielni, zaś inteligencja niezdolna do czynu, do zapewnienia przywództwa chłopom.. Pan Młody jest autentyczną postacią Lucjana Rydla przedstawioną w sposób jaki widział go w dzień wesela Stanisław Wyspiański.. Tytułowe wesele to bowiem mariaż inteligenta, Lucjana Rydla (Pana Młodego) i dziewczyny z ludu, Jadwigi Mikołajczykówny (Panny Młodej).Z „Wesela" wyłania się obraz chłopów „skłonnych do bitki i wypitki".Są oni zapalczywi, uparci i kierują się własnym rozumem, choć jednocześnie wykazują się dobrymi chęciami.. Postawy bohaterów poznajemy z dwóch źródeł.. Polecenie zostaje na swój sposób zmienione: zamiast przedstawienia obrazu chłopów, a następnie konfrontacji tego obrazu z wyobrażeniami inteligencji o chłopach - mamy po prostu temat sprowadzony do charakterystyki chłopstwa i inteligencji.. czas historyczny: właściwa akcja powieści obejmuje dziewięć miesięcy od końca września do końca lipca na początku lat 80-tych XIX wieku, najprawdopodobniej na przełomie 1883/1884 roku..

Nie traktują chłopów godnie.

Najistotniejszym kręgiem tematycznym utworu są wzajemne relacje polskiej inteligencji i chłopów.. Wyspiański pesymistycznie ocenia polskie społeczeństwo, które zebrało się na uroczystościach w podkrakowskich Bronowicach.O świadomości narodowej społeczeństwa na przełomie XIX i XX wieku na podstawie dramatu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.. Znaczna część gości z Krakowa nie interesuje się na co dzień sprawami chłopów, nie zna się na roli, nigdy nie pracowała fizycznie.Czekają oni na sygnał od inteligencji.. Dziennikarz kpi z chłopa, wypytując go o wydarzenia .„Wesele" Stanisława Wyspiańskiego to jeden z najważniejszych dramatów narodowych.. Czas akcji.. Chłopi mają świadomość przynależności do polskości, mają poczucie tożsamości narodowej i własnej wartości, są ciekawi świata.„Wesele" porusza także znacznie poważniejszy problem, mianowicie niechęć wobec siebie dwóch klas społecznych - inteligencji i chłopów.. Inteligencja nie potrafi sprostać zadaniom i wymaganiom, jakich oczekuje od nich społeczeństwo w chwili możliwości powstania narodowego..

Niechęć do chłopów ma swoje uzasadnienie historyczne.

Jedyną osobą, .WESELE Charakterystyka chłopstwa:-> chłopi interesują się polityką; Czepiec chce rozmawiać z Dziennikarzem na temat polityki, Czepiec widzi ironiczny stosunek Dziennikarza do siebie, uważa, że prostych ludzi nie należy lekceważyć.-> cechuje ich patriotyzm i szczery zapał do walki narodowowy-zwoleńczej; Czepiec wspomina tradycje udziału chłopów w walce o wolność ojczyzny pod .Przyjeżdżają na wesele zafascynowani chłopstwem, jednak w rzeczywistości jest to sztuczne i wcale nie ma na celu zbliżenia dwóch warstw społecznych.. Są silni i zdrowi, a Gospodarz, który mieszka tu już 10 lat obserwuje ich rozwagę, godność i pobożność.. "Chłopi" jako epopeja narodowa.. Wesele poety Rydla było dobrą szansą do przeprowadzenia obserwacji wzajemnych zachowań inteligencji i chłopów.. Chłopi jednak pragną zmian, niepodległości.. Charakteryzują się oni sami podczas weselnych rozmów, ale ich myśli i marzenia znamy osobom dramatu - widmem i zjawom przybyłym na wesele.. Była bym 100-krotnie wdzięczna za pomoc.1.. Chłopi sa także bardzo zapalczywi, ale za to pełni dobrej chęci.W tej funkcji doskonale się sprawdza.. Zauważa to Czepiec: „Pon się boją we wsi ruchu./ Pon nos obśmiewajom w duchu".. Wesele odbywa się w wiejskiej chacie Gospodarza - przedstawiciela inteligencji, który przenosi się z miasta na wieś.2..

Mężczyzna wywodzi się z inteligencji, pochodzi z miasta, a dokładnie z Krakowa.

Utwór Stanisława Wyspiańskiego powstał na podstawie autentycznego wydarzenia jakie miało miejsce 20 listopada 1900 roku i w którym uczestniczył autor dramatu.. By pokazać i ocenić Polaków, Wyspiański przedstawiaich w czasie biesiady weselnej.. Podaj powód dla którego Inteligencja i Chłopi nie mogą się porozumieć (scena 7)3.Wieś polska w okresie Młodej Polski na podstawie Wesela Dominika Grabowska 26 kwietnia, 2013 język polski , Młoda Polska No Comments Stanisław Wyspiański w dramacie Wesele mniej krytycznie potraktował ocenę chłopów, niż inteligencji.Ważnym zagadnieniem dramatu jest ukazanie stosunku chłopów i inteligencji zaboru austriackiego do ważnych kwestii narodowych.. Na podstawie dialogu Czepca i Dziennikarza określ stosunek inteligencji do Chłopa.2.. Są o wiele bardziej niż inteligencja skorzy do walki i odzyskania wolności przez Polskę.. A gdzie konfrontacja, czyli zestawienie wyobrażeń inteligenckich z rzeczywistością?. Tak naprawdę jest zniechęcony do .WESELE - STANISŁAW WYSPIAŃSKI - CHARAKTERYSTYKI POSTACI AUTENTYCZNYCH .. Piasta (…) chłop potęgą jest i basta.". "Chłopi" - W. Reymonta.Wieś polska w okresie Młodej Polski na podstawie Wesela Dominika Grabowska 26 kwietnia, 2013 język polski , Młoda Polska No Comments Stanisław Wyspiański w dramacie Wesele mniej krytycznie potraktował ocenę chłopów, niż inteligencji.praca domowa - "wesele" - napisał w Język polski: Witam!Proszę pomóżcie mi odpowiedzieć na pytania dotyczące Wesela S.Wyspiańskiego - aktu I..

Analizując fragmentów Wesela - obraz chłopów przedstawionych w dramacie.

.mówi, że na wsi czytają gazety, dużo wiedzą, a są nawet tacy co byli na wojnie w Japonii ocenia Dziennikarza adekwatnie wie, że „pon się boją we wsi ruchu, pon nos obśmiwajom w duchu" wie, że inteligencja jest bierna i przeżarta dekadentyzmem „duza by juz mogli mieć, ino oni nie chcom chcieć!". Urażona ambicja, niepohamowany gniew i upokorzenie omal nie czynią z niego mordercę.Na podstawie fragmentu"Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta określ, na czym opierał się porządek hierarchiczny obowiązujący w społeczności wiejskiej.. Postawy chłopstwa i inteligencji; Problemy narodowe poruszone w dramacie S. Wyspiańskiego ,,Wesele" Cechy poezji młodopolskiej na podstawie „Schnącej limby" Kazimierza Przerwy - TetmajeraWesele charakterystyka inteligencji Podobne tematy.. W utworze znajdziemy wiele odniesień związanych z polskością.. Chłopi są ukazani jako wielka siła narodu, ale siła ta nie jest wykorzystana.. Choć nikt nie powie tego na głos, to ciężko znaleźć wśród gości tych, którzy dobrze bawią się z przedstawicielami drugiej strony.„Wesele" S. Wyspiańskiego- konfrontacja obrazu chłopów przedstawionego w dramacie z wyobrażeniami inteligencji na temat mieszkańców wsi (akt I-scena 19, 24, 30) Stanisław Wyspiański w swym dramacie pod tytułem „Wesele" skonfrontował dwa obrazy polskich chłopów- ten stworzone przez nich samych i autora, oraz drugi, którego .Wesele określane jest dramatem narodowym - nie bez przyczyny.. Scharakteryzuj poglądy Nosa jako typowego dekadenta i stosunek do niego innych bohaterów na podstawie sceny II aktu III.. Pomimo wielkiej woli walki, zdają sobie sprawę .„Wesele" - obraz inteligencji Przedstawiciele inteligencji zgromadzeni na bronowickim weselu zostali ukazani jako grupa hermetyczna, niechętna ludowi, mająca do niego dystans i traktująca z wyższością chłopów.. Jeśli chłopi byli gotowi do podjęcia walk, ale brakowało im przywódców, tak inteligenci nie są przygotowani na przyjęcie roli przywódczej, która była dla nich przewidziana.Na weselu postawę taką uosabia Nos, który nie ma nawet ochoty na zabawę, tylko na alkohol.. Nie chcą jednak , by wieś się zmieniła.. Mężczyzna wywodzi się z inteligencji, pochodzi z miasta, a dokładnie z Krakowa.Większość osób z inteligencji uważa chłopów za ważną warstwę społeczną, są nimi zafascynowani.. wie, że chłopi sa waleczniNa tej podstawie możemy wysnuć wniosek, że mężczyzna potrafił być hojny.. Jest to grupa wewnętrznie zróżnicowana, o ukształtowanej świadomości narodowej, lecz potrzebują odpowiedniego przewodnictwa, które utwierdziłoby ich w tej świadomości.Charakterystyka bohaterów Postacie realistyczne: Gospodarz - Włodzimierz Tetmajer, malarz, mieszkaniec Bronowic, żonaty z chłopką, Anną Mikołajczykówną (siostra Panny Młodej).. To właśnie do niego przybywa Wernyhora, aby przekazać "Rozkaz-Słowo" i "pomówić o Przymierzu" (zespoleniu chłopów i inteligencji w walce o niepodległość).Czas i miejsce akcji..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt