Cechy literatury w sredniowieczu
3.Charakterystyczną cechą średniowiecza był teocentryzm, który w centrum umieszczał Boga, który stworzył świat, uosabiał dobro, piękno i prawdę.Cechy charakterystyczne literatury średniowiecznej (dwujęzyczność, dydaktyzm, alegoryczność i in.). Wizerunki idealnego władcy pojawiały się między innymi w kronikach, w tym także tych powstałych na ziemiach polskich.. Do literatury zaliczano więc także np. kroniki, kazania, rozprawy teologiczne, mowy, traktaty polityczne, utwory ściśle dydaktyczne.W konsekwencji urzędowym językiem państw europejskich była łacina, a poszczególne państwa dopiero zaczynały się wyodrębniać.. 2.Nauka, sztuka i piśmiennictwo rozwijały się głównie w ośrodkach kościelnych, przy katedrach, a zwłaszcza klasztorach.. Języki narodowe nie wyszły jednak z użycia - miały zastosowanie w życiu codziennym, a w późniejszym średniowieczu zaczęły przenikać do literatury.. Dydaktyzm - fabuła podporządkowana była roli wychowawczej, miała rozpowszechniać przede wszystkim wzorce moralne.CECHY ŚREDNIOWIECZNYCH GATUNKÓW LITERACKICH: 1.. Prastare opowieści o rycerzach przyjmują postać rycerskich eposów, sławiących wyidealizowanych bohaterów zmagających się z ponadnaturalnym lub naturalnym złem tego świata.Najwyższymi cnotami są odwaga i hart ducha, a także gotowość oddania życia w jakiejś .Cechą bardzo charakterystyczną okazuje się zacieranie granic pomiędzy tym, co zwykliśmy obecnie nazywać literaturą piękna, a między szeroko pojętym piśmiennictwem..
Jego cechy to: lekkość, strzelistość, smukłość, duże witrażowe okna i ostre łuki.
Uniwersalizm kultury średniowiecznej.Obowiązki obrzędowe i duszpasterskie spowodowały, że w okresie wczesnośredniowiecznego regresu kulturalnego Kościół jako jedyna instytucja starał się o choćby elementarne wykształcenie duchownych.Okres trzeci literatury średniowiecznej obejmuje XV w., w którym nastąpił rozkwit literatury średniowiecznej polskiej i łacińskiej oraz, częściowo, 1. połowa XVI w., kiedy stopniowemu wygasaniu tendencji średniowiecznych towarzyszyła ekspansja zjawisk o charakterze humanistycznym (zapoczątkowanych już ok. połowy XV w. Roczny Miesięczny RABAT 50% Nielimitowany dostęp roczny.. Pojawia się w książkach, filmach, grach, reklamach.. W stylu gotyckim budowano kamienice mieszczańskie, mury obronne z licznymi basztami, okazałe zamki rycerskie, ale także kościoły i zespoły klasztorne.CECHY LITERATURY ŚREDNIOWIECZNEJ Dwujęzyczność i uniwersalizm.. Kultura średniowiecza.. Przybiera kształty fantastyczne, czy nawiązujące do historycznych wzorców.. Literatura renesansu początkowo była tworzona po łacinie, z czasem zaczęła powstawać w językach narodowych i bardzo wpłynęła na ich rozwój..
Cechy charakterystyczne literatury średniowiecznej (dwujęzyczność, dydaktyzm, alegoryczność i in.
Fakty te spowodowały, iż Europa była uniwersalną całością - stąd cecha: uniwersalizm.. Średniowieczne wzorce parenetyczne Na podstawie literatury średniowiecza możemy mówić o trzech wzorcach parenetycznych - czyli ideałach, wzorach propagowanych w tej epoce.Jest to styl związany z kulturą rycerską, mieszczańską i dworską.. Ta broń trwale zapisała się w świadomości społeczeństwa.. Odmienność Europy wschodniej i zachodniej: W 1054r.. Z tego względu charakterystyczną cechą polskiej średniowiecznej literatury jest tematyka religijna.Gildie z kolei zawiązywano dla zabezpieczania jej członkom drogi na rynek oraz porozumienia w sprawie miar, wag, cen i przywilejów handlowych dla miast.. Dwujęzyczność, uniwersalizm W Średniowieczu do najlepiej wykształconej warstwy społecznej należało duchowieństwo.. ), Dwujęzyczność, uniwersalizm W Średniowieczu do najlepiej wykształconej warstwy społecznej należało duchowieństwo.1.. W Średniowieczu do najlepiej wykształconej warstwy społecznej należało duchowieństwo.. Duchowni zatem tworzyli kulturę i wpływali na jej kształt.. 4,95 zł/mies .Materiał zawiera 4 ilustracje (3 grafiki z epoki,oś czasu), 1 film (wykład), 1 ćwiczenie, w tym 1 interaktywne oraz 4 polecenia dla ucznia (w tym 1 interaktywne) i krótki arkusz samooceny dla ucznia..
).W tej lekcji: cechy literatury średniowiecza, wzorce osobowe średniowiecza, święty asceta, rycerz, władca, dama.
Dlatego większość dzieł tworzona była po łacinie (która była oficjalnym językiem liturgii kościelnej), co .4.. Inną - konkurencyjną - rolę pełniły cechy.Miecz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów uzbrojenia, jakiego kiedykolwiek używał człowiek.. Może być też wykorzystany w nauczaniu w szkole ponadpodstawowej wiedzy o społeczeństwie.Omawiając rolę chrześcijaństwa w średniowieczu warto zwrócić uwagę na następujące trzy dziedziny tj.: polityka, gospodarka i kultura, bowiem w tych obszarach widać bardzo wyraźny wpływ Kościoła.Na ziemiach polskich może nie był on, aż tak wyraźny jak na Zachodzie Europy, ale i rozwój organizacyjny Kościoła był tu mniejszy.Literatura średniowieczna dzieliła się na literaturę religijną i świecką.. Korzystny rabat Jednorazowa płatność Nie płacisz za wakacje!. Różnice dotyczyły również formy tych utworów, języka (do twórczości świeckiej wcześniej wkroczyła polszczyzna), stylu oraz gatunków.. doszło do schizmy, czyli ostatecznego rozłamu kościoła chrześcijańskiego na część wschodnią i zachodnią.. Dlatego większość dzieł tworzona była po .Cech (z niem.. 2010-05-16 17:22:19 Opisz dwa główne nurty, kultury średniowiecznej : religijny i rycersko-dworski 2010-04-25 14:22:50 Pyt Obszar kraju który ma charakteryczne cechy kraj obrazu i kultury 2018-01-11 20:02:43W średniowieczu językiem oficjalnym była łacina, której używano w życiu religijnym, kulturalnym oraz naukowym..
Literatura religijna obejmowała, rzecz jasna znacznie większy zakres gatunków od literatury świeckiej.
Miecz od zawsze był bronią dla elity.Dla mnie prawdziwa kobieta to przede wszystkim taka, która pokazuje mężczyźnie, że nie jest w niczym gorsza od niego, budzi u niego ogromny szacunek, uzupełnia świat mężczyzn o cechy, których oni nie posiadają, a jednocześnie jest seksowna i pociągająca przede wszystkim w głowie.Literatura średniowiecza i nowożytna - w tej kategorii są tytuły, których autorzy posługują się schematami występującymi w ludowych pieśniach sławiących bohaterów.Znajdą się tu również same pieśni w tym temacie.. 1.Kultura średniowiecza była związana z dominującą rolą Kościoła.. 51 lat temu przez .. Często ma ona charakter opowieści biograficznych, wychowawczych lub prezentujących ogólny wzorzec pewnej grupy.Uniwersalizm średniowieczny - definicja, cechy, przykłady .. Cechy literatury renesansu: czerpała z antyku i Biblii,; nowe typy utworów (np.fraszka, nowela),; rozwinęło się piśmiennictwo społeczno-polityczne,; pełniła funkcje dydaktyczne (), ale w znacznej mierze .cechy stylu gotyckiego w średniowiecznej europie, znacie kilka ?. Rola Kościoła.. 2.Cechy średniowiecza.. Przejrzyj TanioKsiążowe zasoby działu.W okresie średniowiecza popularnym gatunkiem była literatura parenetyczna, która przekazuje pewne wzorce osobowe, godne naśladowania.. Stąd też to duchowni tworzyli kulturę i wpływali na jej kształt.. Literatura i jej główne cechyW renesansie spotkamy następne wzorce: dworzanina, ziemianina, patrioty, późniejsze epoki także obfitują w dzieła pouczające odbiorcę, jak ma postępować.. DYDAKTYCZNOŚĆ -> celem utworów było pouczenie odbiorcy, jak ma żyć, by otrzymać nagrodę w postaci zbawienia.. Gildie kupieckie stawały się z czasem zaczątkiem związku miast, tzw. hanzy.. Przykładów tego typu postaw dopatrywać się można w literaturze i sztuce wielu różnych obszarów.. Zunft), w języku staropolskim Gilda, słowo pochodzące z języka dolnoniemieckiego "die Gilde", ze staronordyjskiego gildi - nazwa oznaczająca zebranie, stowarzyszenie, następnie cech rzemieślniczy - organizacja samorządu rzemieślniczego o charakterze społeczno-zawodowym, częściowo również gospodarczym, zrzeszająca rzemieślników jednego lub kilku pokrewnych .W średniowieczu literatura dość wyraźnie dzieliła się ze względu na tematykę na religijną i świecką.. Główne cechy literatury średniowiecznej: Anonimowość - większość utworów nie była podpisywana, miało to na celu ukrycie się autora za dziełem, a przez te wyeksponowanie jego wartości dydaktycznych, moralnych czy teologicznych.. Średniowieczna literatura posługuje się schematami pochodzącymi z ludowych pieśni sławiących bohaterów..
Komentarze
Brak komentarzy.