Kartkówka z zdań złożonych współrzędnie
Każde z podanych zdań pojedynczych przekształć w odpowiednie zdania złożone.. Aby je rozpoznać, często wystarczy zwrócić uwagę na spójniki, które łączą oba zdania składowe.. b) Kiedy zrobiło się ciemno, zadzwoniłem po mamę.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!3.Rozpoznaj rodzaj zdań złożonych.. a) W zdaniach złożonych podrzędnie zdanie główne to zdanie podrzędne, a w złożonych nadrzędnie - nadrzędne.Ćwiczenie Określ rodzaje i narysuj wykresy poniższych zdań złożonych: 1.. Z podanych zdań pojedynczych utwórz zdania złożone.. Zdania złożone TEST.. W zależności od tego, w jakim stosunku wobec siebie pozostają treści zdań współrzędnych, rozróżniamy cztery typy zdań złożonych współrzędnie.Zdania złożone współrzędnie dzielą się na łączne spójniki i oraz ni ani jak również że przeciwstawne spójniki ale a lecz jednak.. a) Na szkolnym boisku spotkałem kolegów jeżdżących na rolkach.Wyjątkiem jest zdanie złożone współrzędne wynikowe, wtedy jedna czynność wynika z drugiej (np. Gosia jest systematyczna, więc nie ma problemów z nauką.).. Zdania złożone współrzędnie - zdanie, w którym poszczególne zdania składowe można łatwo rozdzielić.. Pamiętaj o przecinkach.. Każde zdanie składowe mogłoby istnieć samodzielnie.. Znajdź je w dłuższych wypowiedzeniach: Kiedy wyjechał, miała wrażenie, że w całym mieście zrobiło się cicho i nawet mniej wron lata po niebie.Prezentacja w przystępny sposób pokazuje, jak odróżnić zdanie złożone współrzędnie od zdania złożonego podrzędnie..

Nazwij rodzaj zdania złożonego współrzędnie.

Wyszedł z domu.. b) Gdy słucham muzyki, zapominam o całym świecie.ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE I WSPÓŁRZĘDNIE RODZAJE ZDAŃ PODRZĘDNYCH PODMIOTOWE kot Co ORZECZNIKOWE jaki jest Jaki był Kim był Kim został.• zdania współrzędnie złożone rozłączne, gdy treść zdań składowych wyklucza się (czyli wykonanie obu czynności jest niemożliwe): typ wykresu.. Kto się najlepiej nauczył, ten wygra konkurs.. Które z poniższych stwierdzeń jest nieprawdziwe?. Zostaję dziś w domu, bo rodzice kupili mi komputer.. Np. zdanie złożone: Zosia lubi opalać się nad morzem, (1) / a Kasia przepada za jazdą konną.. Kiedy usłyszała głosy, zerwała się z łożka.. Wypowiedzenia złożone współrzędnie składają się z pojedynczych zdań składowych, między którymi nie ma różnic gramatycznych.. Zdyszany Maciek wpadł do klasy w ostatniej chwili .. 2.Śmieję się z ciebie , że jesteś łatwowierny .. Dokonaj rozbioru zdań pojedynczych w postaci wykresu i określ części zdania.. Zdania podrzędne - kartkówka Dokonaj analizy zdań , narysuj wykres i nazwij rodzaj zdań: 1.Kto nie pracuje , ten nie je .. Zjem lody albo wypiję koktajl.. W praktyce językowej możemy jednak spotkać także zdania współrzędnie złożone pozbawione spójników (tzw. bezspójnikowe).zdania złożone współrzędnie - już sama nazwa podpowiada, że chodzi o takie zdania składowe, które są sobie równe, więc nic nie stracą na przekazie, jeśli je od siebie oddzielimy..

Wyróżniamy pięć rodzajów zdań złożonych współrzędnie.

Tym głównie się różnią od zdań podrzędnie złożonych.. Związki między nimi dotyczą treści.I.. Tags: Question 28 .Zdania złożone to zdania, które mają więcej niż jedno orzeczenie.. c) Otworzył skrzynię i ujrzał nieprzebrane skarby.. W zdaniu złożonym jest tyle zdań składowych, ile orzeczeń.2.. Sporządź schemat zdania złożonego.. Sprawdź swoja wiedzę i zrób test z zakresu zdań złożonych.. Zdanie złożone podrzędnie składa się ze zdania nadrzędnego i zdania podrzędnego.Które z podanych zdań złożonych współrzędnie pasuje do schematu?. - Gosia marzy o tym, aby wyjechać do Hiszpanii.. Żadne ze zdań składowych nie określa drugiego, stanowią gramatyczną całość.- Wszyscy słuchali z zapartym tchem, o czym opowiada dziadek.. Imiesłowowy równoważnik zdania - zastępuje zdanie podrzędne w zdaniach podrzędnie złożonych lub jedno ze zdań składowych w zdaniach złożonych współrzędnie, np.1.W podanych zdaniach złożonych podkreśl zdania nadrzędne , następnie sporządź wykresy zdań a) Jutro ogłoszą wyniki, na które niecierpliwie czekamy.. Narysuj schemat.. Jadę do koleżanki, żeby pomóc jej odrobić pracę domową.Oto krótki film poświęcony rozpoznawaniu rodzajów zdań złożonych.. Łączne - czynności współistnieją ze sobą, tzn. występują w jednakowym czasie i przestrzeni (np.3.. W którym punkcie zostały zapisane tylko zdania złożone współrzędnie?.

a) podrzędnie b) współrzędnie 4.

Spieszyłam się i nie .Co to jest zdanie współrzędne i podrzędne ?. a) Pójdę na spacer lub poczytam.Zdanie złożon współrzędnie składa się ze zdań składowych, w którym żaden nie określa drugiego.. W zdaniu złożonym współrzędnie żadne ze zdań składowych nie określa drugiego, a zdania te wzajemnie się uzupełniają.. Jak widzimy, jedna część zdania jest powiązana z drugą.. Rodzaje zdań złożonych współrzędnie można najłatwiej określić po spójnikach, jakie łączą zdania składowe:Sprawdź swoja wiedzę i zrób test z zakresu zdań złożonych.. Kupiłem nowe spodnie.Kartkówka dotycząca zdań współrzędnie złożonychKartkówka dotycząca zdań współrzędnie złożonych.. Nazwij je 2p.. 3.Podoba mi się sukienka, którą masz na sobie.Kasia, przeczytawszy książkę, udała się do biblioteki, w której umówiła się z Anią, a potem poszły do kina na film, w którym grał aktor, o którym słyszały, że był najlepszy.. Czytam książkę, którą wypożyczyłem w szkolnej bibliotece.. Nie możemy tego rozdzielić i napisać dwóch osobnych zdań.W zdaniu złożonym można wydzielić zdania składowe, czyli zdania pojedyncze, z których zostało utworzone zdanie złożone, np. (1)Odyseusz myślał*, (2)że za kilka tygodni* wróci do domu.. Przykład takiego zdania: Marta poszła do sklepu, aby kupić chleb..

Wyróżniamy zdania złożone współrzędnie i podrzędnie.

tu najczęściej pojawiają się spójniki: albo, lub, czy, bądź; Latem pojadę na Mazury albo wybiorę się z przyjaciółmi w Bieszczady.. To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodaćNie możemy między nimi postawić kropki, gdyż cały sens wypowiedzi zostanie utracony (inaczej niż u zdań złożonych współrzędnie).. Przestało padać.. Podane pary zdań przekształć w zdania złożone podrzędnie.. Piotr zastanawiał się, jaką ocenę dostanie z kartkówki.. Nie przyjaźnili się, ale pomagali sobie w trudnych chwilach.. - Krytycy dyskutowali o tym, jak wypadła inscenizacja.. Dzisiaj zdałem ostatni trudny egzamin z matematyki.. Wzajemnie się usupełniają.. Do każdego sporządź wykres.. Zrobiło się zimno, więc wróciliśmy do domu.. Aha, jest jedna usterka ortograficzna.. Wieczorami oglądam telewizję lub słucham radia.Rodzaje zdań złożonych współrzędnie można najłatwiej określić po spójnikach jakie łączą zdania składowe: 1).. Zdania złożone współrzędnie charakteryzują się tym, że zdania składowe nie określają się wzajemnie.. (2) spokojnie można podzielić na dwa pojedyncze: Zosia lubi opalać się nad morzem.1) Przypomnij sobie z poprzednich lekcji rodzaje zdań podrzędnych (podmiotowe, orzecznikowe, przydawkowe, dopełnieniowe i okolicznikowe), zdań współrzędnych (łączne, przeciwstawne, wynikowe, rozłączne).. Zdania złożone współrzędnie Zdania złożone podrzędnie Wykresy zdań współrzędnie złożonych Rodzaje zdań współrzędnie złożonych Rodzaje zdań podrzędnie złożonych Rodzaje zdań .wydzielają kolejno zdania współrzędnie złożone: a) łączne i rozłączne b) rozłączne i przeciwstawne c) wynikowe i przeciwstawne 6. .. Odrobię lekcje i pójdę do kina..Komentarze

Brak komentarzy.