Sprawdzian z imiesłowów i czasownika
Po pierwsze, imiesłowy to formy gramatyczne czasowników, ale są podobne do przymiotników (np. słowo pisany to imiesłów przymiotnikowy, a więc nieodmienna przez osoby forma czasownika, ma takie samo zakończenie jak np. przymiotnik ładny i odpowiada na pytaniePowtórka z imiesłowów.. Wyślij zgłoszenie.. _____ imię i nazwisko 1.Z podanego tekstu wypisz imiesłowy i określ ich typ: Zmęczywszy się podróżą, marzyłem o gorącej herbacie.. Określ, czy czasownik ma aspekt dokonany czy niedokonany i uzupełnij wszystkie możliwe do utworzenia od niego formy imiesłowów.. Udostępnij.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!. g) Wczoraj (zasłabn ąłem, zasłabłem) na lekcji przyrody.Pisownia imiesłowów.. Utwórz i zapisz w odpowiedniej formy czasowników: umieć, rozumieć, iść, i włączać.. Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 26543 razy.. Przeczytawszy dokładnie regulamin, postanowiliśmy wziąć udział w ogłoszonym konkursie.. W następnym poście podam zagadnienia do lektury.Przykładowy sprawdzian z czasownika 1.. PRAWDZIAN WIADOMOŚCI Z NAUKI O JĘZYKU W KL.I.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. SPRAWDZIAN KL. I - CZASOWNIK, IMIESŁOWY 1.. Wczoraj (poszłem, poszedłem) do kina z moj ą najlepsz ą kole Ŝank ą. e) Zawsze najbardziej (lubiłem, lubiałem) pi ątki.. Rower Janka był zakonserwowany na zimę i schowany na strychu.Imiesłowy - ćwiczenia..

Krótki test wiedzy z imiesłowów.

Zawiera 8 pytań.. Czasownik może przybierać nieosobową formę czasownika : - bezokoliczniki np. jeść , iść - formy zakończone na : na , to np. umyto -niektóre konstrukcje z "się" np. mówi się o wojnie - imiesłowy 2 Imiesłowy dzielimy na : A) przymiotnikowe - pochodzą od czasowników jak przymiotniki określają rzeczowniki i odmieniają się przez przypadki, liczby .Sprawdzian z czasownika.. Zadaniem ucznia jest umieszczenie przedstawionych czasowników odpowiednio w zbiorze"co robi?". - IMIESŁOWY JAKO NIEOSOBOWE FORMY CZASOWNIKA (jak rozpoznać imiesłów w zdaniu; podział imiesłowów na przymiotnikowe i przysłówkowe; przykłady imi.Jeśli chodzi o tworzenie form imiesłowów uprzednich, H. Wróbel, 1975, s. 12, stwierdza, że choć nie ma ograniczeń fleksyjnych, istnieją pewne ograniczenia pragmatyczne: „Teoretycznie także imiesłów na-wszy k-łszy może być tworzony od każdego czasownika dokonanego, ale w praktyceSprawdzian dotyczący nieosobowych form czasownikaSprawdzian dotyczący nieosobowych form czasownika.. f) (uwolnij, uwol ń) wreszcie tego wróbla!. IMIESŁOWY - to formy gametyczne.. a) Po zakończeniu dyskoteki uczniowie udali się do domów.Szybka powtórka z imiesłowów.. Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę..

Gdzie zajrzeć przed sprawdzianem?

Zawiera nieodpowiednie treści?. Podręcznik!. a .Sprawdzian z części mowy i imiesłowów Grupa B .. imię i nazwisko Zadanie 1. lub "co się z nim dzieje".. To człowiek ulegający wpływom środowiska.. Karty pracy - strony czasownika, "zabytkowy" sprawdzian z nieosobowych form czasownika.. CZASOWNIK.Spośród podanych wyrazów wskaż te, które nie są imiesłowami: to jedno z poleceń testu Czasownik TEST zamieszczonego na aleklasa.pl.. Utwórz formy czasu przeszłego: wzi ąć .. 2 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Sprawdzian wiadomości o czasowniku w klasie VI, wariant A 1.W podanych zdaniach podkreśl czasowniki.. Może nie mamy ostatniej lekcji?4.. IMIESŁÓW PRZYMIOTNIKOWY - podobnie jak przymiotnik, odmienia.. Pobierz (pdf, 67,3 KB) Podgląd treści.. Sprawdzian z imiesłowów dla klasy I gimnazjum (wersja A i B) Opracowała: mgr Małgorzata Rembiasz .. 3.Podkreśl formy czasownika odmieniające się przez przypadki: zaczęto, zużyć, określający, zaklęty, zauważywszy, będąc, zachwycił, brzęczące, oczekiwany, .. Microsoft Word - pdf_Sprawdzian z imies.ow.w dla klasy I gimnazjum.docDorobek literacki tego autora był imponujący.. Quiz w Poczekalni.. Z podanego tekstu wypisz czasowniki i określ ich formę gramatyczną.Kiedy Wojtek zobaczył koleżanki na schodach, pomyślał: "Dlaczego one już wyszły ze szkoły?. utworzone od czasownika, ale pełniące funkcję przymiotnika lub przysłówka..

Stwórz ściągę ... Imiesłów to nieosobowe formy czasownika.

Uwaga!. (2p) - Po namyśle postanowiłem skorzystać z waszej oferty.Język polski, Sprawdziany i testy Sprawdzian z imiesłowów dla klasy I gimnazjum (wersja A i B ) Otwórz PDF w nowym oknie.. Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.Sprawdzian ma na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów klasy I gimnazjum z zakresu czasownika.. Ćwiczenie z gramatyki języka polskiego.. (imię, nazwisko, klasa) SPRAWDZIAN ZE ZNAJOMOŚCI IMIESŁOWÓW.. Przekształć każde z podanych wypowiedzeń pojedynczych: - w wypowiedzenie podrzędnie złożone okolicznikowe, - w wypowiedzenie podrzędnie złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania, - w wypowiedzenie współrzędnie złożone.. Dobierz odpowiednie opisy do podanych imiesłowów.. Redagowanie i przekształcanie zdań z różnymi formami czasownika.. Urlop nad morzem Podział czasowników.. Pogrupowane w poleceniu 3 nieodmienne formy czasownika podziel na bezokoliczniki, czasowniki zakończone na -no, -to, imiesłowy przysłówkowe.. Zadanie 1. .. Wypisz osobowe formy czasownika i określ ich formę gramatyczną.. czyta - czytać, czytano kupiła - kupić, kupiono Jeżeli popełniłaś/ popełniłeś błąd w tym zadaniu lub chcesz utrwalić wiadomości o nieosobowych formach czasownika, poćwicz .Kategorie czasownika..

2 Obserwuj ...Przeanalizuj swój sprawdzian.

Tak jak one odmieniają .Czasownik, imiesłowy - sprawdzian do klasy 1.. .Nieosobowe Formy czasownika 1.. Drętwiejąca noga powodowała straszliwy ból, więc licząc na szybkie przybycie pomocy, starał się leżeć nieruchomo.Dzieje się tak z kilku powodów.. Kierujący pojazdem nie zachował odpowiedniej ostrożności.. się przez przypadki liczby i rodzaje.. Rozróżniamy dwa rodzaje imiesłowów: przymiotnikowe (czynne i bierne) oraz przysłówkowe (współczesne i uprzednie) Imiesłowy przymiotnikowe, mimo iż zostały utworzone od czasowników, bardziej przypominają przymiotniki.. W zdaniu najczęściej jest przydawką,Zestawiając tę teorię ze szkolną definicją imiesłowów (nazywającą imiesłowy nieosobowymi formami czasownika) i starając się znaleźć złoty środek w definiowaniu tego zjawiska gramatycznego, można stwierdzić, że imiesłowy to wyrazy stworzone na podstawie czasownika, które na płaszczyźnie gramatycznej można porównać z .Zadania z testu sprawdzają wiadomości uczniów klasy szóstej o czasowniku (forma osobowa czasownika a bezokolicznik, odmiana czasownika, a w szczególności - strony czasownika).. Zeszyt ćwiczeń.. Zadaniem ucznia jest rozpoznanie czasowników w zdaniu i podkreślenie ich.Odcinek 16.. Zgłoś błąd Wyświetleń: 28344.. Imiesłowy przysłówkowe nie sprawiają tu żadnych kłopotów, gdyż piszemy je z tą partykułą nie zawsze rozdzielnie (nie czytając).Czasownik to ciekawa część mowy, dlatego w tej lekcji postanowiłam zrobić krótkie przypomnienie jego cech, ale nie tylko.do dziś bowiem widzę, że pisownia czasownika czy rzeczowników .Partizip II Partizip II jest trzecią formą podstawową czasownika i odpowiada w języku polskim imiesłowowi biernemu zakończonemu na -ny lub -ty: aufgeräumt (posprzątany) gebrochen (złamany) verkauft (sprzedany) verschlossen (zamknięty) korrigiert (poprawiony) Tworzenie imiesłowów czasu przeszłego Partizip IISprawdzian z imiesłowów dla klasy I gimnazjum (wersja A i B) Opracowała: mgr Małgorzata Rembiasz A.. Podział czasowników.. )Przygotuj się do sprawdzianu i rozwiąż bezpłatne testy wiedzy oparte o szkolne podręczniki.. W nawiasach określ ich osobę, liczbę, czas i tryb.. Do podanych czasowników osobowych dopisz dwie formy nieosobowe.. Sprawdź, które zadania wykonałeś/ wykonałaś dobrze, z którymi miałeś/ miałaś problem..Komentarze

Brak komentarzy.