Rozprawka o antygonie i kreonie
Jeśli rację ma Kreon, Antygona wprowadza anarchię i bunt w organizację państwową.. 86% Antygona to deamat antyczny .Kreon czy Antygona?Na samym początku „Antygony" dowiadujemy się o narastającym konflikcie, trwającym pomiędzy Antygoną a Kreonem.. Córka Edypa, wybiera działanie w zgodzie z sumieniem, lecz wbrew zarządzeniu władcy: pomimo zakazu, wydanego przez panującego w Tebach jej wuja Kreona, dokonuje pochówku poległego w wojnie brata.. Kreon traci więc i swego syna oraz własna żonę którzy popełnili samobójstwo.. Nie są oni zmuszeni wybierać między dobrem a .Tejrezjasz ostrzega Kreona przed reakcją bogów.. Uważam, że Antygona postąpiła słusznie grzebiąc Polinika.. Prosze o rozprawke z antygony wstęp 4-5 zdan rozwinięcie 10-12 zdań zakończenie 4-5 zdań .. Kreon, władca Teb, zabronił grzebania ciała Polinika, uważając go za zdrajcę narodu.. Nie muszę chyba nadmieniać, że praca84% Rozprawka - Antygona; 85% Rozprawka - Antygona - Twoja ocena decyzji Antygony o pogrzebaniu zwłok.. Śmierć Antygony może pociągnąć za sobą śmierć Hajmona oraz niełaskę dla Teb.. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona p.77% "Antygona" rozprawka - kto miał rację Antygona czy Kreon.. Darmowe rozwiązanie pracy domowej, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum studia ..

- rozprawka +4 głosów.

Król jednak ignoruje przestrogi wróżbity.. Jego postępowanie jest dyktowane dobrem państwa, jako władca musi ukarać zdrajcę Polinejkesa.. Konflikt(tragiczny) między jednostką a władzą, oraz między sumieniem a prawem.Antygona - rozprawka o racjach: W "Antygonie" Sofoklesa mamy do czynienia z konfliktem tragicznym, sprzecznością pomiędzy prawem ziemskim i boskim.. „Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić" to jej hasło - miłość do brata jest dla .No i wiadomo ze gdyby zakonczenie mialo byc inne to albo kreon, albo antygona musieliby odstapic od swoich pogladow, a w obydwu przypadkach wiazaloby sie to z utrata honoru.. Sformułuj własne stanowisko i rozważ je w formie rozprawki.. Wszyscy wokół niego zostali zabici lub popełnili samobójstwo.. Czy może jednak była zagubiona i słaba?. Kreon natomiast, popełniając tragiczne zbłądzenie - czyli sprzeciwiając się prawom boskim, poddaje się działaniu Losu, który prowadzi go do klęski.Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., „Kto miał rację Antygona, czy Kreon?". Spór toczył się o pochowanie zwłok brata Antygony-Polinika.. Kreon też nie skończył dobrze.. Antygona była osobą silną i nie dbała się przeciwstawić Kreonowi.Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.. Z kolei Antygona kochająca swego brata, złamała zakaz władcy Teb, gdyż nie chciała narazić się bogom.Antygona pochodzi z rodu dotkniętego kiedyś klątwą..

Dlatego uwazam, ze ta rozprawka to tylko formalne stwierdzenie faktow.

Autor stawia głównych bohaterów: Antygonę, Kreona, Hajmona i Eurydykę w sytuacji wyboru.. ***Kreon reprezentuje prawo ustawowe stworzone przez człowieka, kieruje się rozumem i wyraża interes zbiorowości*** Dla Kreona nadrzędnymi wartościami są rozum, ład i społeczeństwo i państwo.. Ale mysle, ze jesli chcesz pisac ten temat, to idziesz dobrym tropem i zycze powodzenia :)Antygona - rozprawka o lekturze.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.To Antygona zwyciężyła ten .Kto ma rację Kreon czy Antygona rozprawka Podobne tematy.. Czy Antygona dokonała właściwego .Klątwa została narzucona przez bogów na cały ród i Antygona nie mogła uniknąć śmierci.. Uwaga: Zakończenie rozprawki, to wyrażanie Waszych własnych odczuć, refleksji, dlatego też jesteście zobowiązani do napisania jej sami.. Dla niej najważniejsze jest prawo naturalne i posłuszeństwo wobec bogów.. Antygony, czy Kreona?Kreon odmówił mu nawet skromnego pogrzebu, o który upominała się Antygona.. Nie boi się kary.. Kreon czy Antygona?. Postaram się ten problem rozstrzygnąć w swojej rozprawce.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron..

- rozprawka; 89% Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.

Działała w zgodzie z prawami boskimi, które Kreon podważał.rozprawka argumenty kto miał rację antygona czy kreon.. Kreon zapowiedział, że osobę, która pogrzebie ciało Polinika, będzie czekać kara śmierci.. Mówi o sobie, że jest "klątwą brzemienna" i chyba spodziewa się, że przyjdzie jej umrzeć.. Dla Antygony natomiast, kierującej się wiarą i miłością, nadrzędne są przykazania duchowe.Opis Antygony - rozprawka Jaką osobą była Antygona?. Nie posłuchał rad swojej wyroczni - proroka Tyrezjasza, który ostrzegał go o przekleństwie.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. 82% Czy Twoim zdaniem kompromis między Antygoną a Kreonem był możliwy?. Kara będzie też przestrogą dla innych, którzy zamierzaliby zawrzeć sojusz z wrogiem przeciwko Tebom.Postąpiła zgodnie z prawem boskim.. Jeśli racja leży po stronie Antygony, zakaz i postępowanie Kreona są bezprawne.. napiszcie prosze na jutro musze oddać a musze sie uczyć na sprawdzian z maty i kartkówke z geografi ta rozprawka jest bardzo wazna PROSZEAnty­gona i Kreon stają naprzeciwko siebie; prawo jednego jest bezprawiem drugiego.. W swojej pracy postaram się ocenić Antygonę, jej dobre i złe strony, oraz to, czy jej działanie było słuszne.. Kreon ogłosił go zdrajcą narodu i nie pozwolił, aby odbył się jego pogrzeb..

83% Czy Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się rozkazowi króla - rozprawka.

Uważam, że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są godne szacunku.ANTYGONA postać tragiczna.. Uznała bowiem wolę Zeusa za świętą.. W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie.. Spór ten później przerodzi się w prawdziwą walkę i zakończy się tragedią.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Kreon mimo to nadal nie zmienia postanowienia i każe zamurować Antygonę w jaskini.. Jednak Antygona sprzeciwliła się zakazowi i pochowała swojego brata, za co .Kreon dobrze o tym wiedział.. Przyczyną sporu jest wystąpienie Kreona przeciw Bogom - nie che on pogrzebać zwłok Polinika, brata Antygony.. 2,946 wizyt.. podaj 2 cechy wyglądu oraz napisz swoją opinię na temat przysz.. Kreon jako władca Teb zamierza postępować słusznie i sprawiedliwie.. Na zakończenie zwrócę uwagę na fakt, iż gdyby nie zła decyzja Kreona o wydaniu zakazu pochówku Polinika, do konfliktu zapewne nigdy by nie doszło.. Kreon uważał, że każdy, kto złamie prawo, musi być ukarany.Uparty i zawzięty, nie ustąpił nawet synowi, uważał Polinejkesa za zdrajcę i chciał go przykładnie ukarać, dbał o swój kraj, porządek i autorytet władzy, dobro ojczyzny stawiał ponad dobro jednostki.Antygony, czy Kreona?. Kreon będzie za to osobiście odpowiedzialny.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza.Czy Kreon jest rzeczywiście tyranem ?. Uważam, że rację w sporze miała Antygona.. Uważam, że Antygona postąpiła słusznie grzebiąc Polinika.Moim ostatnim argumentem będzie to,iż Kreon podejmując błędne ,swoje postępowanie tłumaczył chęcią utrzymania autorytetu wśród poddanych.Władca kierował się poczuciem własnej dumy i nie chciał pozwolić,aby jego poddani łamali prawo ustanowione przez niego.Świadczy to o jego słabości.. Jest w stanie nawet oskarżyć go przekupstwo, ale gdy dochodzi do kłótni, prosi o radę starszyznę.Syn Kreona na wieść o śmierci ukochanej, postanowił popełnić samobójstwo, wkrótce to samo uczyniła jego żona i matka Antygony.. Wstawia się za Antygoną syn Kreona - Hajmon, a narzeczony Antygony lecz stawiennictwo to nie uchroni Antygony przed postanowieniem władcy.. Po czyjej stronie leży słuszność.. Racje miał Kreon, czy Antygona?. Na zakończenie zwrócę uwagę na fakt, iż gdyby nie zła decyzja Kreona o wydaniu zakazu pochówku Polinika, do konfliktu zapewne nigdy by nie doszło.. Czy była silną, pewną siebie młodą dziewczyną?.Komentarze

Brak komentarzy.